
Olympiskt guld för Ulrika Knape 1972
Ulrika Knape blev i och med den olympiska guldmedaljen i München 1972 en av de riktigt stora svenska idrottarna. Här hör vi henne i Sportprofilen 1982 och i en intervju av Gabriella Ahlström inför OS 2000.
Ulrika Knape debuterade redan 1965 som tioåring i det svenska ungdomslandslaget. Tre år senare kom hon två i SM på 200 meter fjärilssim. Då hade hon redan året för vunnit sitt första SM-guld i simhopp.
Med framgångarna på hoppsviktenn övergav hon snart längdsimningen och redan 1959 vann hon som fjortonåring överraskande Europacupen i simhopp i Italien. Det första och enda OS-guldet kom 1972 i München. Året därpå vann hon i VM guld i höga hopp och silver i svikthopp.
Ulrika Knape svslutade sin simmhopparkarriär endast 21 år gammal för att läsa till idrottslärare. Senare blev hon också tränare åt sin dotter Anna Lindberg som också hon kom att få en framgångsrik, och betydligt längre, karriär som simmhoppare.