Utredning kring Irakkidnappad läggs ned
Chefsåklagare Katarina Johansson Welin vid internationella åklagarkammaren i Linköping lägger ner förundersökningen om kidnappningen av den svenskirakiske Jönköpingsbon Minas Ibrahim al Yousifi.
Men många frågetecken kring händelsen kvarstår, till exempel de påståenden om att kidnappningen skulle vara iscensatt. Och den förundersökning som Katarina Johansson Welin nu lägger ner gällde människorov säger hon till Nyheterna.
- Vi har inte kunnat identifera någon skäligen misstänkt. Det är möjligt att det pågår utredning i Irak men det vet jag inte.
- För att utreda om det var iscensatt så kanske man måste gå väldigt djupt i den biten och jag går inte längre nu utan vi lägger ned förundersökningen i det här stadiet. Jag går inte längre i den här utredningen och utreder varken det ena eller det andra, säger Katarina Johansson Welin till Nyheterna.