Ulla Barruk-Sunna ny kanslichef på Sametinget

Sametinget har fått ny kanslichef. Idag har sametingets styrelse beslutat att anställa Ulla Barruk-Sunna, socialchef i Haparanda.

Det var i slutet på januari som förra kanslichefen Lars Nila Lakso meddelade att han lämnar sin tjänst.
Sametingets styrelse beslutade då att anställa förra kriminalvårdsdirektören Lena Häll-Eriksson som tillfällig kanslichef. Ett av hennes uppdrag var att rekrytera en ny kanslichef. Fyra personer, alla kvinnor, sökte tjänsten och nu har alltså styrelsen bestämt att anställa Ulla Barruk-Sunna som ny kanslichef.
Alla överens
I ett pressmeddelande poängterar sametingets styrelseordförande att alla parter, inklusive facken varit överens.
 - Ulla Barruk-Sunna har en bred förankring i det samiska samhället och vi tror att hon är rätt person för Sametinget i den förändringsprocess som pågår, säger Baer i pressmeddelandet.

Öppna kort
Ulla Barruk-Sunna säger i pressmeddelandet att hon ser fram emot att jobba med samiska frågor.
 - Det är nödvändigt att köra med öppna kort och hålla sig till spelreglerna. Jag ska leda kansliet och ansvara för myndighetens verksamhet, oavsett politisk majoritet i sametinget, säger Barruk-Sunna.