Lekande lätt för VMS Elit

Premiären är avklarad för dom regerande mästarna VMS Elit och det blev en enkel match mot Kaparna, som inte hade något att sätta emot alls. VMS vann överlägset med 26 poängs marginal.
- Alla körde bra idag, framförallt var lagåkningen bra, men nu var inte Kaparna bra idag, sade David Ruud i VMS.

VMS startade matchen på ett minst sagt övertygande sätt. Redan efter fyra heat var VMS i ledning med 18-6 efter tre ”femettor”. Efter sju heat var ledningen på 20 poäng.

Framförallt imponerade VMS med sin lagkörning. Man hjälpte varandra i varje heat och såg till att stänga alla vägar för motståndarna.

Poängbäst blev David Ruud, som var ytterst nära att bli fullpoängare. Han var i ledning även i sista heatet, men gjorde ett litet misstag och slutade tvåa i det heatet.

- Det var lite snöpligt, hade varit kul att köra fullt annars, sade David Ruud.

VMS Elit-Kaparna 61-35
VMS Elit:
David Ruud 14, Rune Holta 10, Wieslaw Jagus 10, Lee Richardson 10, Ales Dryml 6, Tomasz Jedrzejak 6, Mattias Nilsson 5.
Kaparna: Joonas Kylmäkorpi 9, Jaroslaw Hampel 7, Tomasz Gapinski 6, Kim Jansson 5, Pawel Hlib 4, Robert Miskowiak 3, Sebastian Bengtsson.
Publik: 2 866.