Före detta chefer dyra för kommunen
Sju personer i åldrarna 56 till 62 år som tidigare haft höga poster inom Gotlands kommun, får tillsammans över en miljon kronor varje år av kommunen i avtalspension. Personerna har inte uppnått pensionsålder ännu, men får ändå betalt trots att de inte jobbar åt kommunen.
Det handlar om visstidspensioner, eller en överenskommelse som träffats mellan de här personerna och kommunen om ersättning man får när man slutar sitt jobb.
Personerna i fråga har alltså inte gått i ålderspension ännu, utan får pengarna ändå. Tillsammans kostade de kommunen drygt 1,2 miljoner kronor förra året.
- Jag tycker att det är helt fel att teckna sådana här avtal och det sker inte heller längre för tjänstemännen, säger vänsterpartistiska kommunalrådet Brittis Bentzler.
Som kommunalråd har hon själv fortfarande möjlighet att få pension när hon slutar, men Brittis Bentzler hoppas att det finns en politisk majoritet för att avskaffa ett system som hon anser är en kvarleva från en förgången tid.