Snygg och vis minister på besök i Västerås

I dag besökte ministern Jens Orback Västerås, bland annat var han med på en lektion i samhällsorientering med en åttondeklass på Sankt Ilians skola.

Jens Orback är bland annat jämställdhets- och integrationsminister, och han fick godkänt av årskurs åtta, global klass Sankt Ilians skola i Västerås. Några av eleverna var Jamila Arvidsson-Dahoud, Lana Khashraw, Patricia Özer, Weaam Potros, Ellie Asker och Mireille Essa. Omdömena var många:

- Han var trevlig.

- Vis.

- Stilig.

- Snygg.

Eleverna fick också ställa frågor om bland annat hur tjejer och killar behandlas, och hur folk kan behandlas olika beroende på vilket land man är född i eller varifrån föräldrarna kommer.

- Det ska inte vara nån skillnad på det. Som han sa, om han åker till nåt annat land så är han invandrare där, sa en av eleverna.

- Invandrare ska vara tacksamma för att de har fått komma till Sverige, tyckte en annan.

Pierre Raquette, lärare på Sankt Ilians skola i Västerås tror att ett besök av en minister kan ge någonting.

- Det ger nog klassen en viss självkänsla. Och kanske får eleverna upp ett litet intresse för politik, säger han.