Regler tolkas olika för var vattenskotrar får köra

Det verkar just nu råda något av vilda västern då det gäller tolkningen av regler för var man får köra vattenskoter.
Förra sommaren antogs en ny svensk vattenskoterförordning som bara tillåter vattenskotrar i allmänna farleder.
Men efter en friande tingsrättsdom är det här något som vattenskoteruthyrare struntar i.

Det är fritt fram att köra överallt utom i fågelskyddsområden säger uthyrare som nyheterna kontaktat och det behövs ingen utbildning för att köra vattenskoter i 50 knop som motsvarar närmare 100 kilometer i timmen.
Vattenskoterförordningen som gör gällande att skotrarna bara får köras i allmän farled tar man ingen notis om.
Bakgrunden är en nu överklagad dom i Nacka tingsrätt som friade en vattenskoteråkare som förra sommaren körde utanför farled.
Skälen var att eftersom länsstyrelsen i Stockholm då ännu inte meddelat några lokala föreskrifter om var vattenskoter får köras så gäller Eg-rätten här som säger att ett förbud för vattenskoter är ett handelshinder.
Stockholm och Östergötland har nu tagit fram förslag till begränsande lokala föreskrifter som kan vara antagna till sommaren medan Sörmland ligger något efter.
Men Kjell Schaerling biträdande naturvårdsdirektör på länsstyrelsen i Östergötland vågar inte riktigt tro att föreskrifterna kommer att vara klara till sommaren och han anser att det är ett vårdslöst sätt att förhålla sig till lagstiftningen.