Erfarenheten talade i Arlöv

En av de mer erfarna 1 maj-talarna i Skåne var 91-årige Wilhelm Törnqvist som talade på socialdemokraternas möte i Arlöv. Han valde att ta upp hur det såg ut under 1 maj förr i tiden. Själv gick han i sitt första demonstrationståg för 80 år sedan.

– Vi var så många i demonstrationståget att det fordrades särskilda ordningsmän som gick vid sidan av tåget, berättade Wilhelm Törnqvist i sitt tal. Han ville påminna om hur många det var som gick i tågen förr.

– Det var liksom en skyldighet att gå ut och demonstrera för bättre förhållanden, säger Wilhelm Törnqvist som inte tycker att det känns bra att leden har glesnat med åren.

– Men vi ska komma ihåg att alla de krav som vi ställde är uppfyllda och inte lika aktuella idag som det var då. Det har satt sina spår i antalet deltagare.

Har demonstrationerna hjälpt under dina 80 år?

Om det har blivit bättre? Ja, för sjutton, säger Wilhelm Törnqvist.