Rekordhög fosforhalt gynnar algblomning

Det är stor risk för en ovanligt kraftig blomning av giftiga blågröna alger i södra Östersjön i sommar.

I förra veckan uppmättes där de hittills högsta halterna av fosfor, som är ett nödvändigt näringsämne för de blågröna algerna.

-Förhållandena är exceptionella, säger Lars Andersson vid SMHI:s oceanografiska laboratorium i Göteborg till tidningen Sydsvenskan.

Vattnet i södra och mellersta Östersjön har undersökts regelbundet i ett par årtionden och enligt Lars Andersson har liknande höga fosforvärden aldrig tidigare noterats.

Men för en riktigt rik blomning fordras dessutom värme, solsken och relativt lugnt väder. Även förra sommaren var det mycket fosfor i Östersjön, men då blev det ändå ingen riktig fart på blomningen.