Matfrågan vecka: 18

Vem är författaren?

Vi hade lagt kuttern i lä innanför Simpsundet och jag var uppe i land för att proviantera. Vem möter jag på skogsstigen, om inte min gamle vän skeppar Ström, liten och stöddig och tovig och isgrå. Han hade lämnat skutan förra året, för röjmatismen satte åt honom ibland, så han skrek.
Nå, jag måste äta middag hos honom. Det var lake, härlig fisk, brännvin hade han, men inte öl, den förbannade ölbåten strejkar långa tider och nu hade det varit oväder till.
Men svagis fanns.
Vi sutto vid hans trevliga långbord framför fönstret med utsikt över röda kobbar och blått hav och grå sjöbodar och
saftig grönska.
Vi hade just tagit helan, då gubben Ström knep ihop ögonen och kisade neråt bryggan. ”Kan du se va dä där ä för en likbjudare? – där vid Karlssons sjöbod – han kommer hitåt – å ja som inte har sett nån båt lägga till!”
En lång, svartklädd figur började sträva uppför backen. -
Jag tycker han ser ut som en präst, sade jag.
- Fy tusan, dä ä nya pastorn, som håller på att bekanta sej på ön. Du ska få se han styr hitåt.
Mycket riktigt. Det stod inte länge på förrän den nyankomne knackade på förstudörren och steg in.
- Ursäkta, jag ser jag kommer mitt i måltiden! Mitt namn är pastor Helvén och jag ----
- För all del, herr pastor, varsågo – vill inte pastorn slå sej ner å hjälpa oss ett slag? Kan smaka efter seglatsen!
- Tack, men jag åt verkligen så grundligt--
- Men efter segling, vafalls? Dä bara lake, men den ä ren å kan simma --
- Ja, efter kapten är så enträgen, så – en smörgås kan man ju alltid försöka.   
  

Rätt svar på förra veckans fråga: Stig ”Gits” Olsson Vinnare:
Jan Bliselius, Malmö
Eva-Lotta Örn, Västra Frölunda
Claire Arvidsson, Södertälje
Anna-Lena Sturesson, Lund

Rätt svar vill vi ha senast onsdagen den 11 maj.      
Adressen är meny@sr.se  Skriv tävling i ämnesrutan.