Enklare mat i skolor och förskolor i Surahammar

Surahammars kommun vill pressa kostnaderna för maten i skolorna och förskolorna i kommunen.
Fullmäktige tog i förra veckan beslut om att ändra i kostprogrammet för kommunens barnomsorg och skola.

- Skolan får en maträtt mot tidigare två, och på dagis och fritids blir det lite enklare frukost och mellanmål. Det är väl den stora skillnaden, säger Agneta Odehag, restaurangchef på kommunala restaurangtjänst i Surahammar.

I Surahammar har det diskuterats flitigt den senaste tiden vad man kan göra för att spara pengar, och ett sätt är att se över skolmaten.

Ytterligare en ändring blir att ”i den mån hel- och halvfabrikat kan sänka kostnaderna skall dessa användas”, som det står i det nya kostprogrammet. Det kan jämföras med det gamla kostprogrammet, där det hette att man skulle minimera halvfabrikaten.

Men Agneta Odehag tror ändå att restaurangtjänst klarar att behålla bra matkvalitet:

- Ja, vi tycker väl det. Vi försöker så gott vi kan, men de dyraste maträtterna har vi tagit bort helt enkelt, säger hon.