Vatikanen tar lätt på gammalt terrorhot

Den italienska polisen på Sardinien har gripit nio misstänkta och efterlyser ett tjugotal andra, som misstänks ha kopplingar till terrornätverket al Qaida.

Enligt chefsåklagaren Mauro Mura på Sardinen så skall telefonavlyssningar ha avslöjat att de gripna var ansvariga för ett bombdåd på en marknad i Pakistan i oktober 2009 och att ha planerat ett dåd mot Vatikanen i mars 2010.

I attacken i Peshawar i Pakistan 2009 dog över 100 personer när en bilbomb exploderade.


Men Vatikanens talesperson tonar ned det misstänkta hotet, och säger att det "är en hypotes som härstammar från 2010, som inte hände. Därför betyder det ingenting idag, och bekymrar oss inte alls."

Polischefen på Sardinien betonar att polisen inte har några bevis, bara misstankar om att de gripna skulle förbereda ett nytt terrordåd.

Italienska media rapporterar, enligt BBC, att två av de gripna männen var med och skyddade al Qaidas förre ledare Osama bin Laden.