Man hittad död - misstänkt mord
En man har hittats död i en lägenhet på Högaholm i södra Malmö. Polisen misstänker att mannen har blivit mördad.
Strax innan klockan halv sju på fredagskvällen fick polisen ett samtal av en anmälare som säger att hen ska ha hittat en person död i en lägenhet på Balladgatan på Högaholm.
Polisen misstänker att mannen ska ha mördats och har inledningsvis rubricerat händelsen som mord, alternativt dråp. Men i nuläget är man förtegen om varför man misstänker att det kan röra sig om mord.
– Vi vet ännu inte hur han har dött, men vi misstänker att det kan ligga ett brott bakom dödsfallet, säger Calle Persson, presstalesperson vid polisen Region syd.
Tekniker är på plats i lägenheten just nu för att säkra bevisning och beräknas vara klara med undersökningen under kvällen, uppger polisen.
En person ska under kvällen tagits in för förhör.
– Vi har inte gripit någon, personen som vi har hört är inte misstänkt för något, säger Nils Norling, pressinformatör vid polisen Region syd.