Fler än 120 000 personer i Jönköping
Nu har Jönköpings kommun passerat en efterlängtad milstolpe. För enligt Statistiska Centralbyråns befolkningssiffror över årets första kvartal, som kom i dag, så har Jönköping klivit över 120.000-strecket.
Befolkningsökningen i hela landet har stannat upp jämfört med förra året, men det gäller inte Jönköpings län.
Plusset på 317 personer under första kvartalet innebär faktiskt att länet bidrog med nästan en tiondel av Sveriges totala folkökning.
Det beror inte på att det föddes fler barn, utan på att så många flyttade hit, både från andra delar av landet och från utlandet. Och de allra flesta flyttade till Jönköpings kommun
Under årets tre första månader har det blivit 225 nya Jönköpingsbor och därmed har residensstaden nu för första gången klivit över 120.000-strecket.
Men det är inte bara Jönköpingsborna som blivit fler. Åtta av länets 13 kommuner har ökat.
Näst bäst är Tranås med en stark uppgång på 72 personer och även Eksjö och Värnamo visar hyfsade plussiffror.
Fortsatt nedåt är det i Gislaved, som trots ett födelseöverskott tappat ytterligare 18 invånare.