
Renoveringarna efter vattenläckan pågår för fullt
Vattenläckan på Mälardalens Högskola orsakade enorma vattenskador. Lika mycket vatten som rymmer den stora bassängen på Kristiansborgsbadet forsade ut i lokalerna.
På Mälardalens Högskola håller man nu på att renovera lokalerna efter att en sprinklerledning brast i slutet på maj och orsakade stora vattenskador. Tomas Johansson, VD på Totalbyggen som jobbar med renoveringen, beskriver vattenskadorna.
– Lika mycket vatten som den stora bassängen på Kristiansborgsbadet åkte ut i lokalerna. 70 kontor, på tre våningar, entrén och källaren har vattenskadats.
I lokalerna som drabbades av vattenskadan har man rivit ut alla väggar och på vissa håll måste man även byta ut golven. I dagsläget är det oklart hur mycket renoveringen kommer att kosta. Just nu jobbar 16-18 personer med renoveringen som planeras att vara klar till slutet på augusti, innan höstens studenter kommer.