
Många engagerar sig i Missing people efter Lisa Holms död
Efter den stora sökinsatsen efter Lisa Holm har Missing people upplevt ett ökande engagemang. Många har anslutit sig.
Sökandet efter Lisa Holm på Kinnekulle blev Missing peoples största sökinsats någonsin.
Efter det har organisationen upplevt ett ökande engagemang.
Väldigt många har anmält sig till skallgångsregistret.
– Här i Skaraborg har nästan tusen nya personer anmält sig till skallgångsregistret, och som står till förfogande när nästa behov uppstår, säger Kenneth Söderlund, presstalesman för Missing people.
Ju fler som kommer, desto bättre, konstaterar han.
– Vi kan söka av större områden på kort tid. Det är mycket väsentligt för oss att många ställer upp.
Lisa Holm hittades natten till lördagen den 13 juni. Polisen underströk då att Missing people hade spelat en viktig roll i sökinsatsen.
Det var också Missing people som tipsade polisen om att några personer betedde sig underligt. Tre personer anhölls och häktades för inblandning i mordet. Två av dem har släppts men misstankarna mot den tredje har stärkts.