Ridklubb laddar för superhelg

3:20 min

Hela helgen kommer det att krylla av hästintresserade på Ridklubben Udden utanför Kalmar. Det är dags för den årliga Superhelgen med dressyr och hoppning för ponnyer och hästar.

– Grundtanken är att det ska vara flera olika kategorier hästar och flera olika kategorier hästmänniskor som samsas på en och samma tävlingsplats under de här dagarna, berättar tävlingsledaren Gunilla Pettersson.

När Superhelgen startade 2007 höll tävlingen till på Kalmartravet men sedan 2009 arrangeras den på Ridklubben Udden.

– Vi räknar inte deltagare utan starter, och vi har över 900 starter nu i tre grenar. Jag skulle gärna komma upp i 1 000 starter om något år.

Vad krävs för att du ska känna att helgen är riktigt lyckad?

– Perfekt väder.

Men det kan ni väl ju inte göra något åt?

– Nej, men vi har varit med om allt, så det finns ingenting som skrämmer oss längre. Vi har varit med om 30 graders och torka och vi har varit med om skyfall i tre dagar också. Vi har rett ut vilket som, men nu ser det ut som att det blir helt perfekt. Runt 20 grader och sol är det bästa.