Polisen bevakar hamnterminalen i Visby

Alla ordinarie ankomster och avgångar i Visby hamn bevakas av polis. Det är en följd av den höjda säkerhetsnivån som införts i Sverige efter instruktion från Säpo.

Polisens ökade beredskap efter uppgraderingen av säkerhetsnivån i Sverige innebär att Polisen på Gotland nu väljer att patrullera vid och omkring hamnterminalen i Visby vid avgångar och ankomster.

- Det är viktigt att poängtera att det finns inget känt hot mot gotlandstrafiken idag, säger Christer Bruzelius, som är vd för Destination Gotland till P4 Gotland. 

Säkerhetsskärpningen är en direkt följd av att polisen instruerats att öka närvaron på strategiska och publika platser.

Vad som menas med publika platser vill inte polisen på Gotland gå närmare in på, men Magnus Holmén som är tf polischef säger till P4 Gotland att "det är där det vistas mycket folk".

Magnus Holmén: Polisen ska synas mer

Destination Gotland har under förmiddagen informerat personalen om den polisiära närvaron i och kring hamnterminalen i Visby.

Än så länge har inga säkerhetsrutiner ändrats vid terminalerna i Nynäshamn och Oskarshamn.