
Lucka 21: Episk guilty pleasure
I Kulturnytts julkalender har det blivit dags att öppna öronen för lucka nummer 21. Maria Georgieva om julens eviga guilty pleasure-låt, Mariah Careys "All I want for Christmas is you". En berättelse om vidunderlig längtan.
I juletider ska man ska ha och ha. Det är som det alltid är. En kavalkad av göttigheter som kan göra en galen i väntan på det nya året. Då allt ska bli bra.
Det finns många julsagor där det omöjliga sätter agendan. Om fred, evig kärlek, lyckliga familjer. Den vita julen. Och det är återigen drömma loss, och ofrivilligt ge sig hän till guilty pleasure-låtar.
Samma procedur varje år.
En evig klassiker som bara ger och ger är en berättelse om vidunderlig längtan, men den innehåller också viss konsumtionskritik, eller kidnappningsretorik om du frågar mig.
För Mariah Carey önskar sig inget hellre i julklapp, hon vill bara ha dig för sig själv, mer än du kan ana.
Så sluta swajpa i Tinder-appen, låt oss drömma om varandra. Bara för en liten stund.