Växjö

Han riskerar att skickas tillbaka till Afghanistan

1:34 min

Under lördagen hölls en musikmanifestation i centrala Växjö till stöd för ensamkommande flyktingungdomar.

Mellan 50-60 personer hade samlats vid Speaker's corner i centrala Växjö under lördagen för att se eller delta i manifestationen, som förutom i Växjö hålls på ett trettiotal andra orter. Bakgrunden är det avtal som Sverige skrivit med Afghanistan som gör det möjligt att tvångsutvisa de som inte fått beviljat uppehållstillstånd i Sverige.

Ahmad Rahimi flydde till Sverige för ett och ett halvt år sedan och riskerar nu att utvisas.

– Jag är jätteorolig ibland och kan inte sova på nätterna. Men jag har många svenska kompisar som säger till mig att kämpa och inte ge upp, säger Ahmad Rahimi.

Han hoppas att manifestationen kan påverka politikerna att ändra sina beslut om återtagandeavtalet. 

I avtalet finns kravet att den afghanska regeringen ska garantera säkerheten för de som skickas tillbaka dit. Men det ger inte Ahmad Rahimi mycket för. 

– Om Afghanistan är säkert, varför ser jag skadade och döda människor på nyheterna varje dag? Det är orättvist att skicka tillbaka flyktingar till Afghanistan - det är krig, säger han.