
Uppsalaforskare letar liv i universum
Den amerikanska myndigheten för rymd- och luftfart, Nasa, har hittat sju planeter där det finns förutsättningar för liv.
Ett forskarlag på Uppsala universitet är med i jakten på en jordliknande planet. De har riktat in sig på en planet i vår granne till stjärnsystem, Alfa Centauri, som ligger fyra ljusår bort.
– Det är ett ställe man skulle kunna nå, genom att skicka obemannade farkoster, säger Mikael Karlsson, som är docent i teknisk fysik på Uppsala universitet.
Skam den som ger sig.
Hans forskarlag har tillverkat en komponent, en liten diamantskiva som ska hjälpa till i jakten på liv i universum. En så kallad koronagraf.
– Det går att jämföra med att försöka se en eldfluga som flyger runt en fyr – på 20 mils avstånd. Det är den problematiken vi står inför, säger han.
– Det låter som omöjligt, men skam den som ger sig, säger Mikael Karlsson som tillsammans med sitt forskarlag alltså kan göra det möjligt. Och kanske kunna ge svar på frågan: är vi ensamma i universum?