
Hur smakar blod? Jo Nesbø om då han gick för långt
Den elfte romanen om Harry Hole har kommit, Törst. Hör Jo Nesbø om krokodiler, att slita benen av flugor och att dissas av ett helt barnkalas.
Törst är en roman om vampyrism, ett tillstånd där människor har ett en dragning till andras blod. Att dricka det. Jo Nesbøs världsberömde kriminalpolis Harry Hole stöter på just en sådan i sina nya roman Törst. Men, varför blandar mördaren citron i blodet, gillar han det egentligen?
Jenny Teleman frågar den norske deckarförfattaren Jon Nesbö om detta, om hur han fick idén till den populära serien Ockuperat var andra säsong kommer nu i svensk TV.
Författaren till barnböckerna om Doktor Proktor avslöjar också sitt läskigaste uppdrag hittills, att spela gitarr på barnkalas.