
Antalet unga som använder potensmedel har dubblats på 10 år
Potensmedel, alltså tabletter som Viagra, blir allt vanligare bland unga män. Victor, 19, åt potensmedel under nästan tre års tid.
– Första gången vi skulle ha sex så var jag mer nervös än tidigare för att jag kände att det var mer som stod på spel, det var liksom mitt första seriösa förhållande. Det som hände var när vi skulle ha sex var att jag inte fick upp den, berättar Victor.
Han var 19 år första gången han fick problem med erektionen. Han försökte en andra gång med sin nya flickvän, men samma sak hände igen.
– Då fick jag liksom total flipp. Jag gick in på Flashback och började läsa, bara ”vad i helvete handlar det här om?”. Dagen efter så ringde jag till läkaren och var där två dagar senare, säger han.
Hos läkaren fick han sedan ett recept på potensmedlet Cialis.
Allt vanligare med potensmedel
Det blir allt vanligare att unga får potensmedel utskrivet. Bland killar mellan 15 och 24 år har antalet personer som hämtat ut potensmedel på recept ökat med 89 procent, alltså nästan en dubblering, under de senaste tio åren. Det visar statistik från Socialstyrelsen som P3 Nyheter begärt ut.
Åke Pousette är professor i andrologi och föreläser bland annat för ungdomsmottagningar hur de ska behandla killar som söker för erektionsproblem.
– Unga män i dag känner sig mycket mer pressade. Man känner att man vill vara optimal på alla sätt och det sätter naturligtvis en press på unga män som vi inte hade tidigare på samma sätt, säger han.
Var tionde har använt
I en ny SIFO-undersökning som P3 Nyheter och Ligga med P3 har beställt svarar närmare 1 av 10 mellan 18 till 35 år att de har använt potensmedel. Var femte kille säger att de har upplevt erektionsproblem.
– Alltså man kan ju öva upp det här, det kan ta tid genom att ha terapi och sånt, men jag ville ha en quick fix liksom. Jag kände så här, det här är början på vår relation, jag måste ha ett fungerande sexliv, säger Victor.
Victor heter egentligen någonting annat.
Information om Sifo-undersökningen:
Vi frågade 1 000 killar i åldern 18–35 år.
Närmare 1 av 10 uppgav att de använt sig av potensmedel.
1 av 5 sade att de upplevt erektionsproblem.
Bara 14 procent av de som upplevt erektionsproblem har pratat med någon professionell om det.