Ny bok om galenskaper på fotbollsplanen

2:57 min

Fotboll kan vara en helt galen sport - men hur galen? Det har Petter Karlsson tagit reda på, och återger i boken "Fotbollens galnaste ögonblick".

Förordet till boken har skrivits av före detta fotbollsproffset Glenn Hysén, som också bidrar med en historia om kollegan Glenn Schiller som blev inlåst på toa under en match.

Är fotbollen galnare än andra bollsporter?

- Ja, det tror jag, säger Petter Karlsson, bokens författare.

- Den har väl blivit rätt seriös, det handlar mycket om transferpengar och övergångar och taktik nu. Den var kanske lite galnare förr, det finns inte riktigt utrymme för galenskaperna på det sättet som var. Det var inte lika allvarligt som det är nu när man tjänar en miljon i veckan. Men nån måste ju klacksparka nånstans på mittfältet också, och jag har tagit den rollen.

Och vad säger Glenn Hysén?

- Jag har ju spelat handboll tills jag var 17 år så jag kan ju bara jämföra de två. Och jag måste nog säga att det finns mer totaldårar i fotboll än det finns i handboll, säger Glenn Hysén.

- Fotbollen är mycket bättre idag, men det var mycket roligare förr för det kunde hända vad f-n som helst!