
Dan försökte ta livet av sig – nu föreläser han för att hjälpa andra
Dan Eriksson från Arvidsjaur har genomfört två självmordsförsök. Med sin berättelse vill han nå ut till de som mår dåligt, och besöker i veckan Umeå med föreläsningen "Hur jag nästan dog!".
Som volontär och föreläsare på Suicide Zero, en ideell organsiation som arbetar för att minska och förebygga självmord, vill Dan Eriksson att fler ska våga prata med varandra om att man mår dåligt.
– De jag vill nå framförallt nu med mina föreläsningar är män och ungdomar. Män står för 70 procent av alla självmord, säger Dan Eriksson.
Jag har aldrig mått så bra som jag gör nu.
Om du har en anhörig eller vän i din närhet som du är orolig för är Dan Erikssons råd att ta tid och lyssna till personen.
– Man kanske inte förstår alltihop, men den människan kanske vill prata. Det behöver inte vara så stora saker, man kan ta en fika, man kan ta en promenad, man kan gå på bio. Bara man bryr sig, säger Dan Eriksson.
Dan Eriksson föreläser på Böleängskyrkan i Umeå på torsdag den 15 februari klockan 18:30.
Många vill hjälpa dig som mår psykiskt dåligt, Suicide Zero har sammanställt en lista över dit du kan vända dig!