
Unga väljer styrketräning istället för idrottsföreningar
Allt fler barn och ungdomar söker sig till gymmen istället för till en idrottsförening när de vill träna.
– Många här i Bengtsfors är med i någon idrottsförening men det passar inte alla. Då säger vi att den som tycker det är roligt att träna på gym får gärna komma till os, säger Jenny Wallman som är gymägare i Bengtsfors.
Hennes gym har ingen åldersgräns neråt men de yngsta som kommer för att styrketräna är från tolvårsåldern och uppåt. Den svenska idrottsrörelsen har under flera år märkt att många unga hellre väljer att träna på gym och betala än att välja en idrott. Framförallt gäller det tjejer.
– Det är roligt och jag vill vara stark, säger tolvårige Oliver Ernstsson som tidigare har tränat både fotboll och ishockey.