
Volleybollspelare utesluts från landslaget
Stjärnliberon Johanna Edberg, som varit en del av det svenska landslaget i volleyboll i sju år och spelat i Katrineholms VK, får inte längre representera Sverige.
Hennes dubbla medborgarskap, svenskt och brasilianskt, har skapat problem.
– Hon får inte spelarlicens för att representera Sverige eftersom Internationella Volleybollförbundet inte begärt in ett byte av ursprungsförbund vilket borde skett när hon representerade Sverige första gången 2011, säger landslagsansvarige Ismo Peltoarvo.
Enligt reglerna ska ett byte ske eftersom Edberg haft sin första spelarlicens i Brasilien.
Landslagsstjärnan Johanna Edberg har medverkat i svenska landslaget i volleyboll sedan 2011, men de formella reglerna stoppar henne. Svenska volleybollförbundet försöker hitta en lösning.
– Just nu väntar vi på att Brasilianska Volleybollförbundet ska godkänna vår begäran om byte av ursprungsförbund, sedan måste handlingarna vidare till Internationella volleybollförbundet för behandling och beslut, säger Ismo Peltoarvo.
Örebro Volleys Sofie Sjöberg har blixtinkallats och anslutit till truppen som laddar i Örkelljunga inför lördagens European League-premiär.