
Victoria Sweity fick skriva autografer vid busschaufförs-EM
Under helgen avgjordes busschaufförs EM i Berlin. Det var första gången tävlingen anordnas. Göteborg hade två representanter på plats.
– Jag blev väldigt glad men också förvånad över att bli nominerad till att åka till tävlingen i Berlin, säger Victoria Sweity.
Busschaufförerna skulle klara av hela nio olika moment. Bland annat att köra i 15 kilometer i timmen utan att se hastigheten samt att backa i slalom med en dubbelbuss.
– Jag vet inte hur jag kom till mållinjen för jag var så trött att armar och muskler bara skakade, säger Victoria Sweity som fick skriva autografer efter tävlingen.
Hon älskar sitt jobb och hon tycker att fler kvinnor skulle köra buss.
– Många kvinnor kanske inte tror att dom klarar av det, men jag är 1:44 centimeter lång och klarar det, säger hon.