
Efter 95 år av S-styre tar alliansen över i landstinget
För första gången på nästan 95 år ska Socialdemokraterna inte längre vara med och styra Landstinget Blekinge.
Efter att rösträkningen efter valet var färdig i förra veckan stod det klart att den borgerliga alliansen i landstinget får ett mandat mer än Socialdemokraterna och Vänsterpartiet tillsammans.
Därför tar nu alliansen att över ledningen av landstinget Blekinge, som efter nyår blir Region Blekinge. Och det gör de i minoritet.
– Vi är ett mandat större än det andra blocket, vilket gör att vi måste bli emotröstade för att inte få igenom våra förslag. Det är väldigt mycket bättre än tvärtom, säger Alexander Wendt, gruppledare för moderaterna inom Landstinget Blekinge.
En av de största frågorna inom landstinget är ekonomin. Men Alexander Wendt tycker det är för tidigt att säga något om hur en tänkt budget ska se ut.
– Vi har en budgetberedning redan på fredag. Därefter kan vi kanske säga något. Men skattehöjning skulle vara absolut sista utvägen, säger han.
Detta är landstingsalliansens vallöften:
- Närakut i Karlshamn
- Hospice
- Mammografi från 35
- "Pappografi", alltså prostata-screening från 50 år
- Jourcentral öppen kvällstid i varje kommun
- Cellprov för alla kvinnor även över 60 år
- Satsning på barn- och ungdomshälsa i Karlskrona