
Missbruksvården vill få använda motgiftet Naloxon
I samband med att missbruksvården i Värmland startar en sprututbytesmottagning så vill man få börja använda ett tidigare förbjudet motgift som heter Naloxon vid överdoser.
– Vi har inget naloxonprogram idag men vi hoppas att vi ska kunna få det, säger Helena Norlin som är chef inom missbruk och beroende på landstinget i Värmland.
Hon skulle vilja använda läkemedlet på den nya sprututbytesmottagning som öppnar vid årsskiftet i Karlstad.
– Det är ett bra tillfälle eftersom vi där kommer träffa aktiva missbrukare. Med Naloxon kan vi rädda liv.
Läkemedlet Naloxon kan häva dödliga överdoser hos missbrukare men har fram tills i våras inte varit lagligt att användas i Sverige.
Radioprogrammet Kaliber har gjort en granskning som visar att efter lagändringen har endast 3 av 25 landsting börjat använda Naloxon - och att flera landsting efterfrågar riktlinjer från Socialstyrelsen.
– Vi håller på och pratar om naloxonprogram lokalt men det finns inget beslut. Det måste tas högre upp, säger Helena Norlin som är avdelningschef på LARO-mottagningen i landstinget.
LARO står för läkemedelsassisterad rehabilitering vid opioidberoende.
Fakta:
Naloxon är ett läkemedel som snabbt kan häva en förgiftning. Det kan ges med spruta eller nässprej.
I mars 2018 kom en lagändring som möjliggjorde användning av Naloxon i Sverige.
Sverige har en hög dödlighet i narkotika- och läkemedelsrelaterade förgiftningar. Årligen tar det 900 människors liv – varav hälften beror på överdoser.
Källa: Socialstyrelsen