Växjö

Bråk utbröt på parkeringsplats i Växjö

0:37 min

Två bilister hamnade i bråk under torsdagskvällen. Bakgrunden till bråket ska ha varit att den ena bilisten slagit upp en dörr på den andras fordon.

Strax före klockan fem på torsdagen inträffade ett bråk på en parkeringsplats nära Bokhultens naturreservat i Växjö. Bråket ska ha startat när en bilist slagit upp en bildörr på en annan persons bil. 

– Det är två stycken som hamnar i dispyt med varandra och det uppstår oenighet, säger Anna Göransson vid polisens ledningscentral.

Polis kallades till platsen och förhörde båda inblandade. Och därefter upprättades en anmälan mot en av bilisterna, en man i 45-årsåldern.

– Den ena av dem är misstänkt för parkeringsskada, skadegörelse, olaga hot och ofredande, säger Anna Göransson.

Blev bråket någonsin fysiskt?

– Det står inget om misshandel, men något typ av ofredande har uppstått. Men exakt vad som ligger bakom det vet jag inte just nu.