
Piteå vann toppmötet inför storpublik
Piteå tog fjärde raka segern med 4-2 i matchen mot Linköping. Resultatet ger norrbottningarna fortsatt serieledning.
Det var en otroligt händelserik match som spelades på söndagen mellan serieettan Piteå och regerande mästarna Linköping.
Det var fart och fläkt direkt från start och matchen skulle inte sakna mål. Piteå tog snabbt ledningen i matchen genom Nina Jacobsson, men det blev inte långvarigt då bortalaget snabbt skulle kvittera. Piteå skulle dock gå till pausvila med ledningen, då man i den 42:a minuten gjorde 2-1 på hörna, signerat Julia Karlenäs.
Andra halvleken skulle fortsätta vara intensiv. Där Linköping återigen kvitterade matchen i den 53:e minuten. Sen skulle det roliga vara över för Linköping. Piteå gjorde både 3-2 och 4-2 på sex minuter, där sista målet återigen var av Karlenäs.
Detta gör nu att Piteå fortsatt leder Damallsvenskan, med tre poängs marginal över tvåan Rosengård.