Hjälparbetare om läget i Indonesien: "Fruktansvärd situation"

5:17 min

Fler än 800 människor har bekräftats döda efter jordbävningen och tsunamin i Indonesien. Hjälparbetaren Jessica Magnussons har vänner i den drabbade regionen som beskriver situationen som fruktansvärd.

– Det är strömavbrott, telefonerna fungera inte, det är brist på mat, det är brist på vatten och det är många människor som behöver hjälp, säger hon.

Jessica Magnusson har arbetat under många år i den katastrofdrabbade staden Palu, på ön Sulawesi, med olika biståndsprojekt. Efter katastrofen som i fredags har hon pratat med vänner på plats.

 – Det är väldigt svårt att komma fram, igår lyckades jag få kontakt med en kvinna jag har pratat med och hon beskriver situationen som fruktansvärd, säger Jessica Magnusson.

Myndigheterna i Indonesien har nu begärt internationell hjälp efter jordbävningen och tsunamin.

Ylva Jonsson Strömberg som är chef för nationell krisberedskap, på Röda Korset säger att de viktigaste hjälpinsatserna i nuläget är att röja vägar så att annan hjälp kan nå fram till de drabbade områdena

 – När man väl lyckats göra det är det viktigt att det kommer in sjukvård, vatten, mat, möjlighet till skydd, säger hon.