
Gamla och unga möts i teater om Gummifabriken
En historia om livet i Gummifabriken långt innan den stora ombyggnationen repeteras nu för fullt. På scenen står skådespelare mellan 11 och 85 år.
Gummifabriken i Värnamo. Detta omdebatterade, dyra och försenade bygge som nu står färdigt. Men huset har en historia långt tillbaka som nu lyfts fram i en föreställning. För skådespeleriet står både unga och gamla.
– Det är kul och väldigt annorlunda jämfört med hur vi brukar ha det. Det är kul att träffa äldre människor och arbeta med andra generationer, säger Tilda som är en av de yngre skådespelarna.
Projektet har pågått länge, och på lördagen den 13 oktober är det premiär för föreställningen.
– För två år sedan sjösattes idén, repetitionsarbetet började för ett och ett halvt år sedan men så fick det pausas lite eftersom det blev en viss fördröjning med själva byggnationen, säger Mari Biäre Howerdahl från Kulturskolan i Värnamo.