
Nilla Fischer går till Linköping
Wolfsburgs skånska lagkapten Nilla Fischer vänder hem till Sverige och damallsvenskan efter den här säsongen. Den 34-åriga landslagsbacken är klar för spel i sin tidigare klubb Linköping.
"Jag känner mig mycket inspirerad att återgå till de regerande svenska mästarna LFC. Det finns mycket som jag hoppas kunna bidra med i deras jakt på titlar och Europaspel", säger Nilla Fischer i ett pressmeddelande.
Fischer ansluter till Linköping i juli nästa år, och hennes kontrakt sträcker sig till den 31 december 2021.
Linköpings tränare Olof Unogård är nöjd med stjärnvärvningen.
– Det är jättestort, hon är fortfarande en av världens bästa mittbackar, säger han och hoppas på fler bra värvningar framöver.
– Jag hoppas det här blir en signal till övriga spelare, både de som är i klubben och de som funderar på sitt klubbval nästa år, att vi gör vad vi kan för att 2018 års allsvenska ska vara en parentes för Linköping. För vi vill vara med och tävla om SM-guldet och vara med i Champions League. Det tycker jag vi signalerar tydligt nu när vi får hem Nilla, säger Unogård till Radiosporten.