Sverige

Foderkrisen: Låt djuren gå ute längre

0:27 min

Bristen på grovfoder till djuren gör att Lantbrukarnas riksförbund, LRF, vädjar till länsstyrelserna att låta bönderna ha sina djur ute längre än vad regelverket säger.

– Djuren mår bra av att vara ute och vi kan då utnyttja det gräs som fortfarande växer, säger Palle Borgström, förbundsordförande för LRF i ett pressmeddelande. 

Enligt Fredrik Holm, länsveterinär i Kronoberg, stallas djur normalt in när betestillväxten är över och därmed är det svårt att ge några generella dispenser. I stället är det dialog med enskilda lantbrukare som i så fall är aktuellt. 

– Så länge vädret är bra och det finns en ligghall och tillräckligt för djuren att äta kan det vara ok att ha dem ute längre, säger Fredrik Holm.