
Skaraborgare åtalas efter nazidemonstration
17 personer med koppling till Nordiska motståndsrörelsen åtalades på torsdagen efter en demonstration i Göteborg för ett år sedan. En man från Skaraborg pekas ut som huvudmannen bakom händelserna.
Bakgrunden till det här var en demonstration i centrala Göteborg den 30 september förra året som NMR hade tillstånd för – men som polisen fick avbryta innan den ens börjat av säkerhetsskäl.
Och det var det som hände sedan som männen nu åtalas för.
Nio av dem åtalas för våldsamt upplopp, och 16 för hets mot folkgrupp.
När det gäller det våldsamma upploppet ska gruppen ha försökt att skada polisen genom att trycka med sköldar, stöta med fanor och kasta föremål.
En man från Skaraborg pekas ut som anförare av upploppet.
"Han har befunnit sig i det främre ledet i folksamlingen och med ord tagit ledning över folksamlingens agerande", skriver åklagaren i sin stämningsansökan.
Skaraborgaren ska också ha delat ut hjälmar och sköldar och beordrat sköldbärare att "ta ett steg framåt mot journalister".
Att huvuddelen också åtalas för hets mot folkgrupp beror bland annat på att de ska ha burit den så kallade "Tyrrunan" på sin klädsel och att det här sedan spritts på nätet.
Samtliga åtalade nekar till brott.
I ljudklippet hör du åklagaren berätta mer om det här.