Nu rullar tågtrafiken igen

Nu är tågtrafiken genom Hässleholm igång igen. Två elfel efter en incident på onsdagskvällen ställde in många tåg och orsakade förseningar.

 

– Hässleholm är en knutpunkt för tågtrafiken och har avgångar åt många håll. Därför slår en sådan här händelse hårt mot resenärerna, säger Jörgen Borggren, Trafikverkets enhetschef för underhåll i syd, i ett pressmeddelande.

Det var två elfel som drabbade tågtrafiken i Hässleholm. Det första orsakades av ett fel i samband med en växling. Kort därpå inträffade ytterligare en incident med en nedriven kontaktledning. Tåget som orsakade felet blev stående på spåret och evakuerades kort därefter.

– Det är olyckligt att så många drabbats. Från Trafikverkets sida har vi arbetat oerhört intensivt för att komma till rätta med det här. Men det tar tid, säkerheten går först och det här är ett komplicerat arbete, säger Jörgen Borggren i pressmeddelandet.

Från klockan 12 kunde tågtrafiken dra igång igen.