Centern tar fram ny politik med de rödgröna

1:20 min

Nu i eftermiddag sätter sig S, V, MP och C i Älvkarleby kommun i förhandlingar för att komma fram till en gemensam plattform.

Socialdemokraterna har styrt i Älvkarleby sen kommunen bildades i början på 70-talet.

Men i årets val förlorade det rödgröna blocket egen majoritet. I går kom nyheten att Centern nu tas med för att bilda en styrande majoritet tillsammans med de rödgröna partierna.

– De värderingar vi hittills har i den nya konstellationen känns precis lika bra, och bättre, än om vi hade varit kvar, säger Clarrie Leim, Centerpartiets förstanamn i Älvkarleby.

I dag sätter sig Centern, Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet för att prata om hur politiken ska bli.

Hur tror du att ni kan komma överens?

– Jag tror faktiskt det. Det kändes så när vi pratade i går. De andra har samarbetat tidigare. Nu kom vi nya, med vissa krav från våra medlemmar. Och det löste sig jättebra, säger Clarrie Leim (C).