
Rekonstruktion Utöya - överlevande berättar
Det här är en av årets bästa filmer. Berörande, respektfull med både tårar av sorg och glädje, välberättad. (Premiär 19 oktober).
Betyg: 5
Titel: Rekonstruktion Utöya
Regissör: Carl Javér
Manus: Carl Javér, Fredrik Lange
Medverkande: Mohammed Saleh, Torje Hansen, Harriet Amalie Hanssen
Genre: Dokumentär
Betyg: 5
Rekonstruktion Utöya heter filmen, och svenske regissören Carl Javér och hans team har samlat fyra överlevare från terrorattentatet på Utöya då 69 ungdomar dödades.
De får berätta sin historia för tolv andra norska ungdomar, som sen spelar upp deras berättelse i en stor svart lokal, en filmstudio i Nordnorge. På golvet har den som berättar med vit tejp gjort en karta över platsen han eller hon berättar om.
Ungdomarna som berättar har själva hört av sig med sina berättelser efter att filmteamet la ut en efterlysning på en stängd sida på facebook för efterlevande.
Det är bakgrunden. Resultatet är respektfullt, mycket känslostarkt, det får ta tid, vi får lyssna och beröras, det finns också värme, tårar både av sorg och glädje, i filmen. Samtidigt är det en dramaturgiskt skickligt skapad film. Jag ger högsta betyg till Rekonstruktion Utöya, en femma.