
Forskare: Hundfoder fungerar bra som människomat
Hundmaten vi ger till våra hundar i form av torrfoder är i dag av så god kvalitet att den skulle kunna fungera bra som människoföda.
Rolf Spörndly är foderforskare vid Sveriges lantbruksuniversitet. Han har hund hemma, och tar fram en grön foderpåse med torra kulor.
– Det luktar lite typiskt hundmat. Men man kan titta här på påsen hur mycket av energin som kommer från fett, kolhydrater och protein, säger han.
På påsen står det att fodret innehåller 20 procent protein, 25 procent fett och 54 procent kolhydrater.
– Och tittar man på de nordiska näringsrekomendationerna för oss människor så är de nästan på pricken lika, säger Rolf Spördly. Inte riktigt, för vi ska äta lite mindre protein, ungefär 15 procent, säger han.
Spördly går så långt som att säga att hundmat kanske till och med skulle vara bättre för oss, än vår vanliga mat.
– Hundfodret är bättre balanserat. Många av oss äter alldeles för mycket fett och socker. Så jag tror att jag skulle klara mig alldeles utmärkt på att äta de här kulorna morgon middag kväll, i flera år. Men det gör jag ju inte.
Så du är som oss andra - lite kräsen?
– Ja , det är jag kanske, säger Rolf Spördly.