
Henrik Halvorsen, IT-chef i Mjölby kommun. Foto: Lise Åserud/ TT och Johan Gustafsson/ Sveriges RAdio
Mjölby kommun
Kommunanställda klickade på virus i datasäkerhetstest
- När Mjölby kommun skulle testa hur väl man stod emot ett cyberangrepp och skickade ut ett testmejl till de anställda var det 30 procent av dem som öppnade mejlet som gick vidare och klickade på länken till ett påhittat virus.
- Testet genomfördes i slutet av förra året sen ungefär hälften av de kommunanställda under året gått en snabbkurs i datasäkerhet.
- "Medvetandet är nog inte bättre än så. Är man i en stressad situation och tycker att det låter rimligt så trycker man tyvärr", säger Henrik Halvorsen, IT-chef i Mjölby.
- Mikael Wedlin, forskningsledare inom informationssäkerhet på Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI, är inte förvånad, och tror inte någon annan kommun fått ett bättre resultat.