
”Jag ser det här som en ren katastrof”
Att ersättningen dröjer till personer i vissa riskgrupper som på grund av pandemin inte kan jobba väcker stark kritik i socialutskottet, och nu växer kritiken mot att ersättningen dröjer. Lise Lidbäck, förbundsordförande för intresseorganisationen Neuro, är kritisk.
Den ersättning som riskgrupper ska kunna få för att hålla sig hemma från jobbet under pandemin skulle ha gått att söka från den första juli.
Men nu står det klart att det dröjer fram till slutet på sommaren på grund av att Försäkringskassan måste bygga en ny e-tjänst för att kunna ta emot ansökningarna, som väntas stå klar den 24 augusti. Något som upprört kristdemokraten Acko Ankarberg Johansson, som är ordförande i riskdagens socialutskott.
Socialförsäkringsminister Ardalan Shekarabi svarar i en skriftlig kommentar till Ekot att Försäkringskassan jobbar för att få systemet på plats så snart de kan. Men det här räcker inte, enligt Lise Lidbäck på Neuro.