
De har flest rökare i världen – men nu ska de bli färre
Jordanien har för närvarande flest rökare i världen. Men det försöker nu antirök-organisationen Free Tobacco Jordan att ändra på.
– Människor röker på arbetsplatser, i butiker, och på sjukhus, föräldrar röker med lekande barn i närheten, säger Larissa al-Uar, grundare av Free Tobacco Jordan.
En rapport från några veckor sen visade alarmerande siffror: Varje person i Jordanien röker i snitt 21 cigaretter per dag. Det är flest i världen.
Drygt 80 procent av de jordanska männen är rökare, och vart åttonde dödsfall i landet är kopplat till rökning.
Världssnittet är ett dödsfall på var tionde person. Dessutom är användningen av e-cigaretter bland unga hög.
En stark närvaro av internationella tobakskoncerner i landet bidrar också till de höga siffrorna.
– Bolagen spelar en aktiv roll i samhället genom arbetstillfällen och investeringar, till och med i skolor, säger Larissa al-Uar.
Efter att rapporten publicerades och sviterna av 1 100 smittfall under coronapandemin där rökare utgör en riskgrupp har regeringen i Jordanien aktiverat en lag från 2008, som förbjuder rökning inomhus och på allmänna plaster.
Men motståndet är stort, och det syns klart nu när coronarestriktioner har börjat lättas på.
Folk röker fortfarande på platser där rökning är förbjuden, som restauranger och kaféer.
– Staten måste se till att lagen implementeras, precis som den gjorde med utegångsförbudet under pandemin, säger Larissa al-Uar, från anti-rökorganisationen Free Tobacco Jordan.