
Individuellt anpassad skjutträning och konsekvent användning av samma metod är viktigt för att förbättra skjutresultaten i skidskytte, visar ny forskning. Här Sveriges Hanna Öberg inför damernas sprint under världscuptävlingarna i skidskytte i finska Kontiolahti. Foto: Fredrik Sandberg/TT
Skidskytte
Individanpassad skjutträning viktigt i skidskyttet
- Lagom till världscuppremiären i skidskytte har forskare vid Mittuniversitet i Östersund och Jyväskylä universitet i Finland presenterat nya forskningsrön om skjutmomentet i skidskytte.
- Slutsatserna är att skidskyttarnas skjutträning måste bli än mer individuellt anpassad.
- Fältarbetet i studien har gjorts på ett 20-tal finska elitskidskyttar.
Enligt forskarna används i huvudsak två metoder vid ståskyttet – den ena bygger på att man helt enkelt fokuserar på att hålla geväret så stilla som möjligt. Den andra bygger på en kontrollerad rörelse, där det gäller att trycka av i rätt ögonblick, när man är mitt för pricken.
Det viktigaste är enligt forskarna att den aktive själv har valt och konsekvent använder en av metoderna.