
Den infekterade konflikten kring mejeriet i Boxholm fortsätter. Nu stämmer Arla Boxholms kommun och IMF Invest/Glada Bonden. Foto: Patrik Enlund/Sveriges Radio
Mejerikonflikten
Arla stämmer Boxholms kommun: Vill ha sin utrustning
- Arla Foods stämmer nu Boxholms kommun och ÖMF Invest / Glada bonden. Tidigare har rättstvisten endast handlat om så kallad kvarstad.
- Men Arla yrkar nu på att de har bättre rätt till viss utrustning i mejeriet och att de vill få den överlämnad. Det handlar bland annat om ett par cisterner och ett filter.
- Ansökan är mycket omfattande med 35 bilagor och innehåller sedan tidigare okända mail från kommundirektör Göran Lundström till ÖMF:s representanter.
- Ylva Nykvist som är Arlas chefsjurist tror att Boxholms kommun kan ha brutit mot flera lagar. Göran Lundström vill inte kommentera just nu eftersom han ännu inte läst stämningsansökan.