Ny mätning: Rödgröna blockets försprång minskar
Gapet minskar och det skiljer nu fem procentenheter mellan blocken.
Samtidigt vill färre än tidigare ha Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson som statsminister.
Det visar den senaste mätningen som Indikator gör för Ekot.
– Just den här fältperioden för den här mätningen sammanfaller mycket med att Socialdemokraterna fick sin första vilde i riksdagen, och det har varit lite blåsväder för Magdalena Andersson. Det tycks inte påverka Socialdemokraternas opinionssiffror däremot, säger Henrik Ekengren Oscarsson, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet.
42 procent av väljarna vill se Magdalena Andersson som statsminister. I januari var siffran 45 procent. På andra plats kommer Ulf Kristersson och Jimmie Åkesson som båda stöttas av 18 procent i Indikators februarimätning.
Men tappet för Socialdemokraternas partiledare bekymrar inte partiets partisekreterare Tobias Baudin.
– Jag tycker att det är en väldigt liten minskning, och det är nästan anmärkningsvärt att Magdalena Andersson ligger på så extremt höga nivåer, säger han.
Sedan juni när Indikator började göra sina mätningar för Ekot har det rödgröna blocket lett över Tidöpartierna i opinionen. Som mest skilde det i oktober över tolv procentenheter. Nu har det gapet krympt till fem procentenheter.
Samtidigt ökar för fjärde månaden i rad den andel som anser att regeringen gör ett ganska bra eller mycket bra arbete. Nu är det 41 procent av de tillfrågade som tycker det.
– Väljarna förväntar ju sig att man skall leverera på den politik som man gick till val och vann på, och det är framför allt saker som har med migration, drivmedelspriser och kärnkraft och brottsbekämpning, och det har ju kommit några leveranser sedan nyår, säger statsvetarprofessorn Henrik Ekengren Oscarsson.
Att gapet mellan blocken minskar, att färre vill ha Magdalena Andersson som statsminister och att fler än tidigare tycker att regeringen gör ett bra jobb är statistiskt säkerställt. Det är däremot inte förändringarna för enskilda partier mellan januari och februari.
Och att Socialdemokraterna inte tar stryk i opinionen, eller att förtroendet för partiledaren Magdalena Andersson inte påverkas mer än det gör, efter senaste veckornas turbulens bland annat med riksdagsledamoten Jamal El-Haj förvånar inte Henrik Ekengren Oscarsson.
– Vad den här typen av hård kritik ger i den här typen av frågor, som inte berör djupare liggande ideologier eller sakfrågor utan mer är en förtroende och moralfråga, då kan man inte förvänta sig, snarare en polarisering än att opinionen vrider i någon riktning.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete