S-ledaren Magdalena Andersson på en pressträff. Foto: Fredrik Sandberg/TT och Lars Schröder/TT.
PRESSTRÄFF

S vill skicka Gripen till Ukraina – ”styrkan i luften är avgörande”

Publicerad 24 aug 2023 · kl 10:31 · 2:14 min
  • Socialdemokraterna öppnar för att skicka Jas Gripenplan till Ukraina, erfar Ekot.

  • Men för att det ska vara möjligt behöver Sverige först komma med i Nato för att på så sätt få ökat militärt skydd då Ryssland fortfarande har ett starkt flygvapen.

  • Enligt Socialdemokraterna behöver Ukrainas luftförsvar stärkas, enligt Socialdemokraterna.

Med JAS Gripen kan Sverige hjälpa Ukraina att vinna kriget även i luften. Sverige bör därför förbereda sig för att skicka JAS Gripen till Ukraina så fort vi har blivit Natomedlemmar, menar Socialdemokraterna.

Socialdemokraterna pekar också på att Jas Gripen är ett toppmodernt plan, enkelt att använda, kan landa på korta landningsbanor och vägar.

Planet är lättskött och kan tankas och beväpnas på 10 minuter av en ensam tekniker och fem värnpliktig och det är ett effektivt stridsflyg som väl skulle passa Ukrainas behov och stärka, menar partiet.

Mats Erikssonmats.eriksson@sverigesradio.seEkotAnsvarig utgivare: Robert Brännström

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Nyheter från Ekot