Fotbolls-EM 2020: Spelschema dag för dag

Nu kan ni planera er EM-sommar 2021 från 11 juni till 11 juli. (Och ja mästerskapet heter fortfarande fotbolls-EM 2020)

Åttondelsfinaler:

  • Lördag 26 juni:

Wales-Danmark 0-4 (Amsterdam)
Italien-Österrike 2-1 e. förl. (London)

  • Söndag 27 juni:

Nederländerna-Tjeckien 0-2 (Budapest)
Belgien-Portugal 1-0 (Sevilla)

  • Måndag 28 juni:

Kroatien-Spanien 3-5 e. förl. (Köpenhamn)
Frankrike-Schweiz 4-5 e str. (Bukarest)

  • Tisdag 29 juni:

England-Tyskland 2-0 (London)
Sverige-Ukraina 1-2 e. förl. (Glasgow)

Kvartsfinaler:

  • Fredag 2 juli:

Schweiz-Spanien 2-4 e. str. (St Petersburg)
Italien-Belgien 2-1 (München)

  • Lördag 3 juli:

Danmark-Tjeckien 2-1 (Baku)
England-Ukraina 4-0 (Rom)

Semifinaler:

  • Tisdag 6 juli:

Italien-Spanien 4-2 e str. (London)

  • Onsdag 7 juli:

England-Danmark 2-1 (London)

Final:

  • Söndag 11 juli:

21.00: Italien-England (London)


Gruppspel:

Fredag 11 juni:
Italien-Turkiet 3-0 (Rom)

Lördag 12 juni:
Wales-Schweiz 1-1 (Baku)
Danmark-Finland 0-1 (Köpenhamn)
Belgien-Ryssland 3-0 (St Petersburg)

Söndag 13 juni:
England-Kroatien 1-0 (London)
Österrike-Nordmakedonien 3-1 (Bukarest)
Nederländerna-Ukraina 3-2 (Amsterdam)

Måndag 14 juni:
Skottland-Tjeckien 0-2 (Glasgow)
Polen-Slovakien 1-2 (St Petersburg)
Spanien-Sverige 0-0 (Sevilla)

Tisdag 15 juni:
Ungern-Portugal 0-3 (Budapest)
Frankrike-Tyskland 1-0 (München)

Onsdag 16 juni:
Finland-Ryssland 0-1 (St Petersburg)
Turkiet-Wales 0-2 (Baku)
Italien-Schweiz 3-0 (Rom)

Torsdag 17 juni:
Ukraina-Nordmakedonien 2-1 (Bukarest)
Danmark-Belgien 1-2 (Köpenhamn)
Nederländerna-Österrike 2-1 (Amsterdam)

Fredag 18 juni:
Sverige-Slovakien 1-0 (St Petersburg)
Kroatien-Tjeckien 1-1 (Glasgow)
England-Skottland 0-0 (London)

Lördag 19 juni:
Ungern-Frankrike 1-1 (Budapest)
Tyskland-Portugal 4-2 (München)
Spanien-Polen 1-1 (Sevilla)

Söndag 20 juni:
Schweiz-Turkiet 3-1 (Baku)
Italien-Wales 1-0 (Rom)

Måndag 21 juni:
Nordmakedonien-Nederländerna 0-3 (Amsterdam)
Ukraina-Österrike 0-1 (Bukarest)
Ryssland-Danmark 1-4 (Köpenhamn)
Finland-Belgien 0-2 (St Petersburg)

Tisdag 22 juni:
Kroatien-Skottland 3-1
Tjeckien-England 0-1

Onsdag 23 juni:
Slovakien-Spanien 0-5
Sverige-Polen 3-2
Portugal-Frankrike 2-2
Tyskland-Ungern 2-2