Göteborgs kommun planerar bebygga båda sidor av Gärdsåsgatan i Kviberg med skola och bostäder. Foto: Erica Hedin / P4 Göteborg Sveriges Radio
Hyresrätter

Kravet på att bygga billiga hyresrätter slopas i Göteborg

Publicerad 7 juni 2021 · kl 06:00 · 1:44 min
  • Tidigare ställdes krav om att bygga billiga hyresrätter vid nybyggen i Göteborg, men det har slopats.
  • "Ett misstag att inte använda de verktyg kommunen har", menar Joachim Arcari på bostadsbolaget Botrygg, som lovat bygga billiga lägenheter i två projekt.
  • Enligt Martin Öbo, fastighetsdirektör i Göteborg, finns det redan billiga lägenheter i allmännyttan som kan användas för särskilt behövande.  
Erica Hedinerica.hedin@sverigesradio.seP4 GöteborgAnsvarig utgivare: Alisa Bosnic

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Relaterat

P4 Göteborg